Co je RFID skimming a jak se nestát jeho obětí?

AntiSpyGadgets pomáhá s bezpečnostní ve 'smart' světě

antispygadgets-time-icon 5 minut čtení
antispygadgets-author-icon 20 led 2020

Identifikace pomocí rádiové frekvence neboli RFID (radio frequency identification) je technologie, která umožňuje bezdrátovou identifikaci různých předmětů.

Většina z nás s ní přihází do kontaktu v podobě čipů na bezkontaktní platby, kterými jsou dnes vybaveny naše platební karty.

Nevýhodou je, že naše karty tímto způsobem neustále vysílají informace, a tak se snadno mohou stát terčem útoků. Pokud se vy a vaše karta stanete obětí RFID skimmingu, zjednodušeně řečeno dojde k tomu, že si někdo načte a uloží informace o vaší platební kartě.

aantispygadgets-rfid-skimming

A to bez vašeho vědomí, nelegálně a s cílem tato data později zneužít k odčerpání peněz z vašich účtů

Existuje několik možností, jak se RFID skimmingu vyvarovat. V první řadě můžeme implementovat mechanickou ochranu, to znamená pořídit si peněženku, která zabraňuje přenosu informací z vašich karet, když jsou v ní uloženy.

Takové peněženky jsou navržené s integrovanými stínidly rádiových frekvencí, a efektivně tak zabraňují RFID skimmingu.

V případech, kdy je vaše karta již z peněženky venku, je poté potřeba zachovat extrémní obezřetnost, ideálně se vyvarovat volně přístupným platebním terminálům (například na automatických čerpacích stanicích); sledovat, zda někdo nestojí podezřelé blízko vám, mezitím co provádíte platbu kartou; a samozřejmě pravidelně sledovat pohyby na vašich účtech.

Autor: Jakub Ryba