To se mi stát nemůže aneb jak mohou hackeři převzít kontrolu nad vaší webkamerou

AntiSpyGadgets pomáhá s bezpečnostní ve 'smart' světě

antispygadgets-time-icon 3 minuty čtení
antispygadgets-author-icon 2 srpen 2020

Chraňte svoje soukromí

Už jsme psali o tom, proč je dobré si zakrývat webkameru na vašich zařízeních. Abyste byli lépe informovaní o těchto rizicích, tak se tentokrát podíváme, jakými způsoby hackeři docílí toho, že získají kontrolu nad vaší kamerou.

Mějte při tom na paměti, že toto jsou pouze ukázky toho, k čemu v praxi často dochází, a existuje i řada dalších způsobů, jak může být vaše webkamera zneužita.

RAT programy

Nástroje vzdálené administrace (Remote Administration Tools), jsou softwary nebo programy, skrze které můžete na dálku ovládat různé systémy, tak jako byste byli na místě. Tyto nástroje jsou běžně využívány například pro vzdálenou administraci počítačů, ale stejně tak jsou často zneužívány při kybernetických zločinech.

Hacker při tom takový program často skryje do jiného programu nebo služby, abyste si jej do počítače nevědomky nainstalovali, a umožnili tak útočníkovi vzdálený přístup k vašemu zařízení, a tedy i k vašim datům a nástrojům jako je webkamera.

antispygadgets-webkamera

Online malware

Hackeři mohou programy, které spustí sledování vašeho počítače skrýt i ve webových aplikacích, odkud se dostanou do vašeho systému a získají potřebnou kontrolu. Této hrozbě poměrně dobře zabraňuje antivirová ochrana, která vás hlídá při surfování na internetu.

Útok skrze síť

Riziko nežádoucího přístupu na vás čeká také pokud se s vaším zařízením připojíte do lokální sítě dalších zařízení. V případě, že v síti jsou připojení, nebo ji přímo administrují kyberzločinci, mohou po ní snadno rozšířit škodlivý software. Pro zkušené hackery je toto jedna z nejsnadnějších cest přístupu do vašeho soukromí.

Autor: Jakub Ryba