Kam až se dostanou kyberzločinci

Jak je dobré nezapomenout AntiSpyGadgets v chytrém světě kolem nás

antispygadgets-time-icon 5 minut čtení
antispygadgets-author-icon 6 led 2020

Znáte je jako hackery – kybernetičtí zločinci, kteří využívají počítače, smartphony nebo jakékoliv další zařízení pro přenos digitálních informací a ukládání dat.

Tyto technologie zneužívají, aby získali přístup k informacím svých obětí nebo obchodním tajemstvím. Nejčastějším typem kybernetických zločinů jsou krádeže identit, neoprávněné přístupy do internetového bankovnictví a vydírání.

Ještě nebezpečnější je potom kyberterorismus, se kterým se musí popasovat vládní organizace a velké nadnárodní korporace.

Dnes se již běžně setkáváme se zprávami o vydařených nebo úspěšně zachycených kybernetických útocích na bankovní instituce nebo celé národní internetové infrastruktury. A také už i jako jedinci můžeme rozpoznat jejich dopady na stupňujících se bezpečnostních opatřeních pro přihlašování.

antispygadgets-cybercrime

Ani to nejlepší heslo nám ale nepomůže, pokud se jako uživatelé chováme lehkomyslně a nerozvážně

Typickým nebezpečným chováním je otevírání neznámých a nevyžádaných e-mailů, především jejich příloh. E-maily určené k takzvanému phishingu, tedy sbírání citlivých dat se dnes už i umí napojit na integrované webkamery a mikrofony našich počítačů a sbírat audiovizuální záznamy nás samotných. Kyberzločinci, kteří tato data nasbírají nás poté mohou vydírat.

Nejlepším způsobem ochrany je mazat a blokovat podezřelé e-maily, nespojovat se s neznámými účty na sociálních sítích, a v neposlední řadě také používat hardwarovou ochranu – tedy kryty kamer na počítač nebo váš smartphone.

Autor: Jakub Ryba